Як можна бути щасливими під час війни? Соціолог пояснив феномен українців.
вчора, 22:30
385

Журналіст
Шосталь Олександр
вчора, 22:30
385

Початок війни, а потім його перетворення на повномасштабне вторгнення, змусили українців переглянути свої цінності. Уявлення про щастя, нормальність і важливість різних речей зазнали змін. Про це розповідає Володимир Паніотто, соціолог, доктор філософських наук, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології та професор кафедри соціології університету "Києво-Могилянська Академія", в інтерв'ю "РБК-Україна", повідомляє "Главком".
"Так, трансформація відбулася. Про те, чи відчувають себе люди щасливими, ми запитуємо щороку вже багато років. Але у 2022 році ми засумнівались. Чи можемо ми таке запитувати, чи не стануть респонденти лаяти наших інтерв'юерів? І хто скаже, що щасливий під час війни? Але ми все ж запитали", - говорить фахівець.
За даними досліджень Київського міжнародного інституту соціології, показники щастя змінилися наступним чином: у грудні 2021 року в Україні було 71% щасливих людей, а в березні 2022 року - 68%. Зараз відсоток щасливих зменшився до 58%, але кількість нещасних - тільки 16%.
"Як можна бути щасливим під час жахливої війни? Справа в тому, що щастя можна умовно уявити як дріб, де у чисельнику - досягнення людини (матеріальний рівень, улюблена справа, стосунки тощо), а у знаменнику - її очікування або прагнення, те, що вона хотіла мати чи досягти", - розповідає Володимир Паніотто.
Соціолог відзначає, що ця "формула щастя" не є новою, бо про неї писали інші дослідники. Наприклад, американський дослідник Річард Лейард звернув увагу, що в США в період з 1985 до 2005 року реальні доходи населення зросли вдвічі, але рівень відчуття щастя залишився незмінним.
Дослідник довів, що підвищення загального добробуту суспільства необов'язково робить людей щасливішими - вони почувають себе щасливими, коли їхній добробут перевищує добробут оточуючих, таких як сусіди, друзі та співробітники. Прагнення людей залежить від того, як живе їхня референтна група - тобто ті, з ким вони порівнюють себе.
У часи війни, коли багато людей стикаються з втратами і труднощами, рівень очікувань знижується, що в певній мірі компенсує втрати і складнощі. Наприклад, у дослідженні Інституту соціології НАН України, яке проводилося у 2022-2023 роках, респондентів запитували: "Скільки грошей потрібно вашій родині на одну особу в місяць, щоб жити нормально?".
У листопаді 2021 року це значення становило в середньому 385 доларів, а в грудні 2022 року - вже лише 240 доларів. Іншими словами, коли речі, які вважалися звичними, наприклад, безпека, дах над головою або можливість бути з близькими, опиняються під загрозою, вони набувають більшої цінності, - підкреслює фахівець.
За спостереженнями соціолога, люди змінили свої критерії "нормального життя" - тепер це переважно базові речі, такі як мати житло, світло і воду, бачити своїх дітей і не чути вибухів. Для багатьох українців саме це є джерелом щастя.
Нагадаємо, що Україна опинилася на 111-му місці у рейтингу щастя, втративши позиції порівняно з минулим роком. Тим часом Фінляндія залишається лідером з рівнем щастя вже восьмий рік поспіль.
Читайте також
- В Україні визначили порядок функціонування мережі Центрів нацспротиву
- Водіям пояснили значення загадкових цифр у правах: що обмежує код "78"
- Землетрус у Стамбулі: момент поштовхів потрапив у прямий ефір (відео)
- «Яєчками» по «штукатурці». Відома філологиня рознесла вщент колегу, який оголосив фемінітиви необов'язковими
- Київ накриє спека до +26: Гідрометцентр розповів, на яку погоду чекати
- «Контракт 18-24»: повний перелік бригад, до яких можна долучитися